cloud

COVID 19

Img

Čo robiť? Ako sa chrániť? Ako s ním žiť? Ako sa neho pozerať cez vnímanie, pocity a reakcie.

V obrázku hore sme opísali to najpodstatnejšie čo je nutné o ňom vedieť, aby človek nepodliehal panike a strachu. Teraz si prejdeme jednotlivé a konkrétne kroky.

 1. ČO ROBIŤ? https://www.health.gov.sk/Clanok?covid-19-19-01-2021-co-robit-ak-som-pozitivny
 2. Ako sa chrániť ak nie/som pozitívny na COVID 19, ale bol som v kontakte s pozitívnou osobou, alebo žijeme v spoločnej domácnosti? Čo mám robiť ak som bol v úzkom kontakte s COVID 19? Ako zabrániť ďalšiemu šíreniu COVID-19? Ak ste boli v úzkom kontakte* s osobou pozitívnou na COVID-19, žijete s ňou v spoločnej domácnosti, na spoločnej izbe v ubytovacom zariadení, a pod., postupujte nasledovne: ï Informujte o tejto skutočnosti svojho všeobecného lekára (v prípade dieťaťa – všeobecného lekára pre deti a dorast) telefonicky, mailom, SMS a pod. Je nutné zostať v karanténe s pravidla 14 dní.  
 3. Prihláste sa na testovanie prostredníctvom web-stránky: https://www.old.korona.gov.sk/covid-19-patient-form.php

Zoznam odberných miest: https://covid.freevision.sk/#list / 

 1. Ak potrebujete ďalšie informácie, prosím kontaktujte:  call centrum NCZI 02/32 35 30 30, alebo o miestne príslušné RÚVZ v SR – kontakt na web-stránke ÚVZ SR a príslušného RÚVZ.
 2. V prípade potreby môžete volať do miniBODKY (postačí prezvoniť, pracovník vám zavolá naspäť). Volať číslo 0907274627 nepretržite 24 hodín denne. Poradí vám vyškolení pracovník a navedie vás na správny postup riešenia vo vašom regióne. Pokúsi sa vám priamo vybaviť pomoc, podporu kdekoľvek na území SR
 3. Čo pre vás ešte miniBODKA môže urobiť ak potrebujete pomoc z dôvodu, že ste sa dostali do ťažkej, životnej situácií kvôli COVIDU 19 (strata zamestnania a tým nemožnosť živiť rodinu), choroba, úmrtie, iné skutočnosti? miniBODKA vám môže pomôcť preklenúť toto obdobie darovaným materiálom. Zavolajte 0907274627.

Čo je COVID-19?

COVID-19 je infekčné ochorenie, vyvolané koronavírusom SARS-CoV-2. Prvýkrát bol identifikovaný u pacientov so závažným respiračným ochorením v decembri roku 2019 v čínskom meste Wu-chan. COVID-19 postihuje najmä dýchací systém, v ťažkých prípadoch vyvoláva ťažký zápal pľúc a môže viesť až k úmrtiu pacienta. Vírus sa prenáša kvapôčkami sekrétu pri kašli, kýchaní a rozprávaní. Ohrozuje osoby, ktoré sú v blízkom alebo dlhšie trvajúcom kontakte s nakazeným. Infekcia sa prenáša aj cez kontaminované predmety.

Aké sú príznaky ochorenia?

 • horúčka nad 38°C
 • kašeľ
 • sťažené dýchanie
 • bolesť svalov
 • bolesť hlavy
 • únava, malátnosť
 • strata čuchu a chuti

Inkubačný čas a spôsob prenosu

 • Inkubačný čas ochorenia COVID-19 je 2 až 14 dní, môže byť aj dlhší. Medián inkubačného času je 5 až 6 dní.
 • Za najviac infekčnú sa považuje osoba s prítomnými klinickými príznakmi. Osoba je infekčná už pred nástupom prvých príznakov.
 • Predpokladá sa prenos najmä vzdušnou cestou. Fekálno-orálny prenos nie je vylúčený.
 • Na základe dostupných informácií sa predpokladá nozokomiálne (nemocničné) šírenie ochorenia na COVID-19 v zdravotníckych zariadeniach, kde je potrebné dodržiavať ďalšie protiepidemické opatrenia pre zdravotníckych pracovníkov.

Prevencia

V rámci prevencie vydal Úrad verejného zdravotníctva SR opatrenie, v rámci ktorého sa zakazuje vychádzať a pohybovať sa na verejnosti bez prekrytia horných dýchacích ciest. Všetci občania teda majú povinnosť nosiť rúško všade mimo svojho bydliska.

Verejnosti sa ďalej odporúča dodržiavať nasledovné preventívne opatrenia:

 • Umývajte si ruky často mydlom a vodou najmenej po dobu 20 sekúnd. Ak nie je k dispozícii mydlo a voda, treba použiť dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu.
 • Očí, nosa ani úst sa nedotýkajte neumytými rukami.
 • Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní a kýchaní jednorazovou papierovou vreckovkou a následne ju zahoďte do koša.
 • Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky.
 • Ak ste chorý, kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí ďalší postup liečby, doma na lôžku sa z ochorenia liečte v samostatnej izbe.
 • V domácnosti dbajte na zvýšenú dezinfekciu povrchov.
 • V priestoroch, kde sa pohybuje veľa ľudí (obchody, pošta, MHD,…), používajte jednorazové rukavice.

Prevencia pred ochorením COVID-19, informačný leták (PDF, 52 kB).

Ako správne používať rúško, informačný leták (PDF, 956 kB).

Kedy je možné ukončiť domácu izoláciu?

Bod 1. Kritériá uvoľnenia pacienta z izolácie v domácom prostredí po prekonanej infekcii COVID-19 na základe stanovenia časového obdobia izolácie v závislosti od závažnosti ochorenia pacienta a prítomnosti imunodeficitu sú nasledovné:

 • u asymptomatického pacienta bez závažného imunodeficitu sa môže izolácia ukončiť minimálne 10 dní od pozitívneho testu RT-PCR bez vykonania RT-PCR testu na konci izolácie,
 • u pacienta s miernym priebehom ochorenia sa môže izolácia ukončiť minimálne 10 dní od objavenia sa prvých symptómov (alebo od pozitívneho RT PCR testu) a najskôr tri dni po vymiznutí klinických príznakov respiračného ochorenia (teplota, kašeľ, dýchavica) bez vykonania RT-PCR testu na konci izolácie. Súhrnná dĺžka izolácie nemôže byť kratšia ako 10 dní,
 • u pacienta so závažným priebehom ochorenia COVID-19 alebo s ťažkým imunodeficitom sa môže izolácia ukončiť ak uplynulo minimálne 20 dní od objavenia sa prvých symptómov (alebo od pozitívneho testu RT-PCR) a pacient je minimálne tri dni bez príznakov respiračného ochorenia (teplota, kašeľ, dýchavica) bez vykonania RT-PCR testu na konci izolácie,
 • pacient, ktorý preukázateľne laboratórne prekonal infekciu COVIS 19, sa nemusí po kontakte s pozitívnou osobou podrobiť izolačným opatreniam a testu RT-PCR a to po dobu troch mesiacov, pokiaľ sa u neho nevyskytnú nové príznaky COVID-19.

2. Kritériá uvoľnenia osôb v kontakte s chorým na COVID-19 z izolácie v domácom prostredí, sú nasledovné:

prípade pozitivity testu u asymptomatického kontaktu a kontaktu s klinickými príznakmi alebo kontaktu s ťažkým imunodeficitom sa postupuje podľa bodu 1. V prípade negativity testu, ktorý sa vykoná najskôr 5. deň od posledného kontaktu s chorým, izolácia pokračuje do 10 dní od posledného kontaktu s chorým. Ak sa v ďalšom priebehu izolácie objaví horúčka, alebo príznaky respiračnej infekcie, pacient kontaktuje svojho ošetrujúceho lekára alebo RÚVZ, ktorý zváži realizáciu opakovaného testu,

 • ak u osoby v kontakte s chorým na COVID 19 nebol nazofaryngeálny výter na stanovenie RT PCR testu vykonaný, izolácia sa ukončuje po desiatich dňoch v prípade že sa nevyskytli klinické príznaky v posledných 3 dňoch, v opačnom prípade je potrebné podrobiť sa testovaniu,
 • v prípade potreby ďalšieho testu pre rozhodnutie o ukončení izolácie, môže ošetrujúci lekár alebo RÚVZ nariadiť opakovaný nazofaryngeálny výter alebo iné vyšetrenie na COVID 19.

ČO ZABERÁ AKO PREVENCIA už vieme a teraz si napíšeme a vy prečítate, ako môžeme pomôcť  našej imunite, keď nás obíde, alebo nás postihne ochorenie COVID 19.

 1. Vitamín C v prášku, alebo v tabletke 500 mg/deň/dospelý/200 mg dieťa do 13 rokov
 2. Vitamín D jednu tabletku denne bez vekovej hranice
 3. Multivitamín jednu tabletku denne bez vekovej hranice
 4. Jedzte domácu masť na rohlík, chlieb, alebo používajte na varenie. 
 5. Vyhýbajte sa mliečnym výrobkom vo veľkom množstve  
 6. Príjem čerstvej zeleniny v samotnej konzumácií, alebo pri varení v druhom jedle, dlho neprevárať, aby sa zachovali vitamíny
 7. Jesť viac krát denne v malých dávkach / v prípade choroby
 8. Varte si polievky ako je silný vývar slepačí, hovädzí a jedzte ho hoc aj celý deň
 9. Uvarte si kapustnicu tak ako ju máte radi a so všetkým. Nevarte ju dlho, aby zemiaky zostali ešte trošku tvrdé (kto dávate zemiaky). Nepremývajte kapustu a dajte ju do hrnca aj s nálevom. Podstatné je ju nevariť dlho. Ja ju robím na cibuľovom základe s klobáskou a slaninkou. Upražím najlepšie na domácej masti a po upražení vlejem celú kapustu zo sáčku (500g, alebo 1kg balenie). Dochucujem asi 10 minút pred odstavením a pridávma tam aspoň 1 chilipapričku do 5litrového hrnca.  V ten deň si dám ráno a večer. Potom ju nechám stáť v chladničke tak dlho kým ju nezjem vo všetky dni idúce po sebe. Niekto dáva do kapustnice aj koleno, údené mäsko, alebo hríby, alebo aj cesnak, či smotanu. Smotanu vynechajte.
 10. Pitie tekutín aspoň 2,5 litra denne zatočí s baktériami smerom von z vášho tela. Ja si robím HUHU (je to ešte z vojny). Citrónová voda s cukrom. Zarobiť si ju môžete aj do minerálky, alebo odstátej vody z vodovodu. Citrón na 1liter a pol 1 citrón. Kto chce viac a znesie kyslé, môže si dať citrónu aj 2 ks. Zarobím si HUHU do dvoch fliaš a pijem po malých dávkach. Cukor nechám na vás. Ja si ho dávam len minimum, aby znásobil silu citrónovej štavy. S cukrom sa citrón rýchlejšie vstrebe do tela. 
 11. Medipyrin je liek na voľný predaj a mám s ním overené skúsenosti. Preventívne si dávam ráno, obed, medzi, večera po 1 tbl. Ak cítim chorobu, dávam si po dve tbl. Nebojte sa, nespôsobí vám nič zlé. Niekto môže mať dobré skúsenosti s Paralenom, alebo inými slabšími liekmi ktoré sú vhodné na prevenciu po dobu napríklad 2 týždňov. Po nich sa odstaviť na dva týždne a potom zase začať. Podstatné je piť veľa tekutín. Paracetamol ktorý Medipyrin obsahuje nás udrží v bezpečí pred možnými vírusmi s ktorými môžeme prísť do kontaktu v obchodoch, alebo pri iných nutných návštevách úradov, rodín a pod.
 12. Vyhýbajte sa stresom, strachu a zbytočným hoaxom, hejtom ohľadom COVIDU 19. Verte overeným zdrojom a tie sú najbezpečnejšie na stránkach MZSR

miniBODKA je medzi vami v teréne vďaka ochote darcov, ktorí nám pomáhajú s materiálom, finančne aj psychicky. 

 • Od marca 2020 sme v neustálom nasadení medzi obyvateľmi s veľmi nízkym príjmom a životným štandardom po celom území SR. Navštevujeme cez 32 rodín a stále pribúdajú. Nejde o zneužívanie pomoci. Sú to oprávnené návštevy, prosby rodín, ktoré sa ocitli nie vlastnou vinou na hranici absolútnej biedy. Za všetko asi povie toto: Február 2021 nám doslúžilo auto zn. Octavia 1, ktoré malo už svoj vek. V decembri 2020 nám odišiel Citroen 9 miestny, ktorý slúžil tiež ako dodávka a mal 23 rokov. Opravu oboch áut sme už riešiť nemohli s ohľadom na obrovský počet kilometrov a zlého technického stavu. Bolo by to likvidačné a zbytočne drahé. Autá sme nenahradili. V súčasnosti jazdíme na zohnanom VW 1,9 TDi Sharan 7 miestny 4×4 z roku 2001, ktorý nás vie dostať aj na lazy k ľuďom v dôchodkovom veku a rodinám s deťmi, ktoré sa na lazy utiahli pred agresormi. Vw Sharan Slúži výborne a je to skvelý pracant. Dokáže pracovať aj v tvrdých podmienkach napríklad v snehu, v blate, alebo v ťažko dostupnom teréne.
 • Vozíme po celom území SR základné potraviny, lieky, vitamíny, ošatenie, obuv, vybavenia do domácností
 • Poskytujeme ochranné a dezinfekčné prostriedky
 • Poskytujeme prevozy, odvozy do nemocníc, na vyšetrenia, alebo nutné operácie, zabezpečujeme ochranu zdravia a života detí
 • Poskytujeme testovania, alebo zabezpečujeme prevozy na testovania 
 • Poskytujeme ochranu a bezpečie deťom, ktoré sa ocitli na hranici absolútneho zanedbávania, trpia hladom, alebo chorobami
 • Vykonávame prevencie v domácnostiach
 • Poskytujeme poradenstvo a psychologickú podporu
 • Poskytujeme ubytovanie a ochranu deťom (formou dobrovoľného pobytu) do času, kým si rodičia nezlepšia životné podmienky
 • Zabezpečujeme umožnenie vzdelávania cez elektronické pomôcky, ktoré tieto rodiny nemajú (mobil, tablet, PC). Do rodín od vzniknutia dištančného vzdelávania sme už rozdali 8 tabletov, 6 mobilov, 2 PC
 • Riešime ťažké životné osudy priamou pomocou / pohreb
 • Zriadili sme linku pomoci s nepretržitou prevádzkou (0907274627)
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!