Čo robiť? Ako sa chrániť? Ako s ním žiť? Ako sa neho pozerať cez vnímanie, pocity a reakcie.
V obrázku hore sme opísali to najpodstatnejšie čo je nutné o ňom vedieť, aby človek nepodliehal panike a strachu. Teraz si prejdeme jednotlivé a konkrétne kroky.
- ČO ROBIŤ? https://www.health.gov.sk/Clanok?covid-19-19-01-2021-co-robit-ak-som-pozitivny
- Ako sa chrániť ak nie/som pozitívny na COVID 19, ale bol som v kontakte s pozitívnou osobou, alebo žijeme v spoločnej domácnosti? Čo mám robiť ak som bol v úzkom kontakte s COVID 19? Ako zabrániť ďalšiemu šíreniu COVID-19? Ak ste boli v úzkom kontakte* s osobou pozitívnou na COVID-19, žijete s ňou v spoločnej domácnosti, na spoločnej izbe v ubytovacom zariadení, a pod., postupujte nasledovne: ï Informujte o tejto skutočnosti svojho všeobecného lekára (v prípade dieťaťa – všeobecného lekára pre deti a dorast) telefonicky, mailom, SMS a pod. Je nutné zostať v karanténe s pravidla 14 dní.
- Prihláste sa na testovanie prostredníctvom web-stránky: https://www.old.korona.gov.sk/covid-19-patient-form.php
Zoznam odberných miest: https://covid.freevision.sk/#list /
- Ak potrebujete ďalšie informácie, prosím kontaktujte: call centrum NCZI 02/32 35 30 30, alebo o miestne príslušné RÚVZ v SR – kontakt na web-stránke ÚVZ SR a príslušného RÚVZ.
- V prípade potreby môžete volať do miniBODKY (postačí prezvoniť, pracovník vám zavolá naspäť). Volať číslo 0907274627 nepretržite 24 hodín denne. Poradí vám vyškolení pracovník a navedie vás na správny postup riešenia vo vašom regióne. Pokúsi sa vám priamo vybaviť pomoc, podporu kdekoľvek na území SR
- Čo pre vás ešte miniBODKA môže urobiť ak potrebujete pomoc z dôvodu, že ste sa dostali do ťažkej, životnej situácií kvôli COVIDU 19 (strata zamestnania a tým nemožnosť živiť rodinu), choroba, úmrtie, iné skutočnosti? miniBODKA vám môže pomôcť preklenúť toto obdobie darovaným materiálom. Zavolajte 0907274627.
Čo je COVID-19?
COVID-19 je infekčné ochorenie, vyvolané koronavírusom SARS-CoV-2. Prvýkrát bol identifikovaný u pacientov so závažným respiračným ochorením v decembri roku 2019 v čínskom meste Wu-chan. COVID-19 postihuje najmä dýchací systém, v ťažkých prípadoch vyvoláva ťažký zápal pľúc a môže viesť až k úmrtiu pacienta. Vírus sa prenáša kvapôčkami sekrétu pri kašli, kýchaní a rozprávaní. Ohrozuje osoby, ktoré sú v blízkom alebo dlhšie trvajúcom kontakte s nakazeným. Infekcia sa prenáša aj cez kontaminované predmety.
Aké sú príznaky ochorenia?
- horúčka nad 38°C
- kašeľ
- sťažené dýchanie
- bolesť svalov
- bolesť hlavy
- únava, malátnosť
- strata čuchu a chuti
Inkubačný čas a spôsob prenosu
- Inkubačný čas ochorenia COVID-19 je 2 až 14 dní, môže byť aj dlhší. Medián inkubačného času je 5 až 6 dní.
- Za najviac infekčnú sa považuje osoba s prítomnými klinickými príznakmi. Osoba je infekčná už pred nástupom prvých príznakov.
- Predpokladá sa prenos najmä vzdušnou cestou. Fekálno-orálny prenos nie je vylúčený.
- Na základe dostupných informácií sa predpokladá nozokomiálne (nemocničné) šírenie ochorenia na COVID-19 v zdravotníckych zariadeniach, kde je potrebné dodržiavať ďalšie protiepidemické opatrenia pre zdravotníckych pracovníkov.
Prevencia
V rámci prevencie vydal Úrad verejného zdravotníctva SR opatrenie, v rámci ktorého sa zakazuje vychádzať a pohybovať sa na verejnosti bez prekrytia horných dýchacích ciest. Všetci občania teda majú povinnosť nosiť rúško všade mimo svojho bydliska.
Verejnosti sa ďalej odporúča dodržiavať nasledovné preventívne opatrenia:
- Umývajte si ruky často mydlom a vodou najmenej po dobu 20 sekúnd. Ak nie je k dispozícii mydlo a voda, treba použiť dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu.
- Očí, nosa ani úst sa nedotýkajte neumytými rukami.
- Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní a kýchaní jednorazovou papierovou vreckovkou a následne ju zahoďte do koša.
- Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky.
- Ak ste chorý, kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí ďalší postup liečby, doma na lôžku sa z ochorenia liečte v samostatnej izbe.
- V domácnosti dbajte na zvýšenú dezinfekciu povrchov.
- V priestoroch, kde sa pohybuje veľa ľudí (obchody, pošta, MHD,…), používajte jednorazové rukavice.
Prevencia pred ochorením COVID-19, informačný leták (PDF, 52 kB).
Ako správne používať rúško, informačný leták (PDF, 956 kB).
Kedy je možné ukončiť domácu izoláciu?
Bod 1. Kritériá uvoľnenia pacienta z izolácie v domácom prostredí po prekonanej infekcii COVID-19 na základe stanovenia časového obdobia izolácie v závislosti od závažnosti ochorenia pacienta a prítomnosti imunodeficitu sú nasledovné:
- u asymptomatického pacienta bez závažného imunodeficitu sa môže izolácia ukončiť minimálne 10 dní od pozitívneho testu RT-PCR bez vykonania RT-PCR testu na konci izolácie,
- u pacienta s miernym priebehom ochorenia sa môže izolácia ukončiť minimálne 10 dní od objavenia sa prvých symptómov (alebo od pozitívneho RT PCR testu) a najskôr tri dni po vymiznutí klinických príznakov respiračného ochorenia (teplota, kašeľ, dýchavica) bez vykonania RT-PCR testu na konci izolácie. Súhrnná dĺžka izolácie nemôže byť kratšia ako 10 dní,
- u pacienta so závažným priebehom ochorenia COVID-19 alebo s ťažkým imunodeficitom sa môže izolácia ukončiť ak uplynulo minimálne 20 dní od objavenia sa prvých symptómov (alebo od pozitívneho testu RT-PCR) a pacient je minimálne tri dni bez príznakov respiračného ochorenia (teplota, kašeľ, dýchavica) bez vykonania RT-PCR testu na konci izolácie,
- pacient, ktorý preukázateľne laboratórne prekonal infekciu COVIS 19, sa nemusí po kontakte s pozitívnou osobou podrobiť izolačným opatreniam a testu RT-PCR a to po dobu troch mesiacov, pokiaľ sa u neho nevyskytnú nové príznaky COVID-19.
2. Kritériá uvoľnenia osôb v kontakte s chorým na COVID-19 z izolácie v domácom prostredí, sú nasledovné:
prípade pozitivity testu u asymptomatického kontaktu a kontaktu s klinickými príznakmi alebo kontaktu s ťažkým imunodeficitom sa postupuje podľa bodu 1. V prípade negativity testu, ktorý sa vykoná najskôr 5. deň od posledného kontaktu s chorým, izolácia pokračuje do 10 dní od posledného kontaktu s chorým. Ak sa v ďalšom priebehu izolácie objaví horúčka, alebo príznaky respiračnej infekcie, pacient kontaktuje svojho ošetrujúceho lekára alebo RÚVZ, ktorý zváži realizáciu opakovaného testu,
- ak u osoby v kontakte s chorým na COVID 19 nebol nazofaryngeálny výter na stanovenie RT PCR testu vykonaný, izolácia sa ukončuje po desiatich dňoch v prípade že sa nevyskytli klinické príznaky v posledných 3 dňoch, v opačnom prípade je potrebné podrobiť sa testovaniu,
- v prípade potreby ďalšieho testu pre rozhodnutie o ukončení izolácie, môže ošetrujúci lekár alebo RÚVZ nariadiť opakovaný nazofaryngeálny výter alebo iné vyšetrenie na COVID 19.
ČO ZABERÁ AKO PREVENCIA už vieme a teraz si napíšeme a vy prečítate, ako môžeme pomôcť našej imunite, keď nás obíde, alebo nás postihne ochorenie COVID 19.
- Vitamín C v prášku, alebo v tabletke 500 mg/deň/dospelý/200 mg dieťa do 13 rokov
- Vitamín D jednu tabletku denne bez vekovej hranice
- Multivitamín jednu tabletku denne bez vekovej hranice
- Jedzte domácu masť na rohlík, chlieb, alebo používajte na varenie.
- Vyhýbajte sa mliečnym výrobkom vo veľkom množstve
- Príjem čerstvej zeleniny v samotnej konzumácií, alebo pri varení v druhom jedle, dlho neprevárať, aby sa zachovali vitamíny
- Jesť viac krát denne v malých dávkach / v prípade choroby
- Varte si polievky ako je silný vývar slepačí, hovädzí a jedzte ho hoc aj celý deň
- Uvarte si kapustnicu tak ako ju máte radi a so všetkým. Nevarte ju dlho, aby zemiaky zostali ešte trošku tvrdé (kto dávate zemiaky). Nepremývajte kapustu a dajte ju do hrnca aj s nálevom. Podstatné je ju nevariť dlho. Ja ju robím na cibuľovom základe s klobáskou a slaninkou. Upražím najlepšie na domácej masti a po upražení vlejem celú kapustu zo sáčku (500g, alebo 1kg balenie). Dochucujem asi 10 minút pred odstavením a pridávma tam aspoň 1 chilipapričku do 5litrového hrnca. V ten deň si dám ráno a večer. Potom ju nechám stáť v chladničke tak dlho kým ju nezjem vo všetky dni idúce po sebe. Niekto dáva do kapustnice aj koleno, údené mäsko, alebo hríby, alebo aj cesnak, či smotanu. Smotanu vynechajte.
- Pitie tekutín aspoň 2,5 litra denne zatočí s baktériami smerom von z vášho tela. Ja si robím HUHU (je to ešte z vojny). Citrónová voda s cukrom. Zarobiť si ju môžete aj do minerálky, alebo odstátej vody z vodovodu. Citrón na 1liter a pol 1 citrón. Kto chce viac a znesie kyslé, môže si dať citrónu aj 2 ks. Zarobím si HUHU do dvoch fliaš a pijem po malých dávkach. Cukor nechám na vás. Ja si ho dávam len minimum, aby znásobil silu citrónovej štavy. S cukrom sa citrón rýchlejšie vstrebe do tela.
- Medipyrin je liek na voľný predaj a mám s ním overené skúsenosti. Preventívne si dávam ráno, obed, medzi, večera po 1 tbl. Ak cítim chorobu, dávam si po dve tbl. Nebojte sa, nespôsobí vám nič zlé. Niekto môže mať dobré skúsenosti s Paralenom, alebo inými slabšími liekmi ktoré sú vhodné na prevenciu po dobu napríklad 2 týždňov. Po nich sa odstaviť na dva týždne a potom zase začať. Podstatné je piť veľa tekutín. Paracetamol ktorý Medipyrin obsahuje nás udrží v bezpečí pred možnými vírusmi s ktorými môžeme prísť do kontaktu v obchodoch, alebo pri iných nutných návštevách úradov, rodín a pod.
- Vyhýbajte sa stresom, strachu a zbytočným hoaxom, hejtom ohľadom COVIDU 19. Verte overeným zdrojom a tie sú najbezpečnejšie na stránkach MZSR
miniBODKA je medzi vami v teréne vďaka ochote darcov, ktorí nám pomáhajú s materiálom, finančne aj psychicky.
- Od marca 2020 sme v neustálom nasadení medzi obyvateľmi s veľmi nízkym príjmom a životným štandardom po celom území SR. Navštevujeme cez 32 rodín a stále pribúdajú. Nejde o zneužívanie pomoci. Sú to oprávnené návštevy, prosby rodín, ktoré sa ocitli nie vlastnou vinou na hranici absolútnej biedy. Za všetko asi povie toto: Február 2021 nám doslúžilo auto zn. Octavia 1, ktoré malo už svoj vek. V decembri 2020 nám odišiel Citroen 9 miestny, ktorý slúžil tiež ako dodávka a mal 23 rokov. Opravu oboch áut sme už riešiť nemohli s ohľadom na obrovský počet kilometrov a zlého technického stavu. Bolo by to likvidačné a zbytočne drahé. Autá sme nenahradili. V súčasnosti jazdíme na zohnanom VW 1,9 TDi Sharan 7 miestny 4×4 z roku 2001, ktorý nás vie dostať aj na lazy k ľuďom v dôchodkovom veku a rodinám s deťmi, ktoré sa na lazy utiahli pred agresormi. Vw Sharan Slúži výborne a je to skvelý pracant. Dokáže pracovať aj v tvrdých podmienkach napríklad v snehu, v blate, alebo v ťažko dostupnom teréne.
- Vozíme po celom území SR základné potraviny, lieky, vitamíny, ošatenie, obuv, vybavenia do domácností
- Poskytujeme ochranné a dezinfekčné prostriedky
- Poskytujeme prevozy, odvozy do nemocníc, na vyšetrenia, alebo nutné operácie, zabezpečujeme ochranu zdravia a života detí
- Poskytujeme testovania, alebo zabezpečujeme prevozy na testovania
- Poskytujeme ochranu a bezpečie deťom, ktoré sa ocitli na hranici absolútneho zanedbávania, trpia hladom, alebo chorobami
- Vykonávame prevencie v domácnostiach
- Poskytujeme poradenstvo a psychologickú podporu
- Poskytujeme ubytovanie a ochranu deťom (formou dobrovoľného pobytu) do času, kým si rodičia nezlepšia životné podmienky
- Zabezpečujeme umožnenie vzdelávania cez elektronické pomôcky, ktoré tieto rodiny nemajú (mobil, tablet, PC). Do rodín od vzniknutia dištančného vzdelávania sme už rozdali 8 tabletov, 6 mobilov, 2 PC
- Riešime ťažké životné osudy priamou pomocou / pohreb
- Zriadili sme linku pomoci s nepretržitou prevádzkou (0907274627)